...

Jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Z całą pewnością informacja o śmierci bliskiej osoby za granicą, jest dla każdego, kto znalazł się w takiej sytuacji, wiadomością, której się nie spodziewał. Jest to o tyle trudna okoliczność, że w zdecydowanej większości przypadków rodziny osób zmarłych, muszą sprostać zadaniu sprowadzenia ciała do Polski po raz pierwszy raz w życiu. Jak zatem wygląda transport zwłok lub urny w praktyce?

Przede wszystkim, musimy podjąć decyzję czy chcemy całość usługi powierzyć firmie, która zajmuje się międzynarodowym transportem zmarłych czy samodzielnie zająć się dokumentacją, a zlecić tylko samą usługę przewozu trumny lub urny do Polski. Biorąc pod uwagę fakt, że załatwienie dokumentacji jest wliczone w cenę transportu i nie pobierane są za to dodatkowe opłaty, lepszym rozwiązaniem jest zlecenie całości usługi wyspecjalizowanej firmie.

 

Transport zwłok do Polski- krok po kroku

 

W pierwszej kolejności, należy skontaktować się z telefonicznie z wybraną firma, która wykona dla nas transport zwłok lub urny do Polski. Pracownik firmy, po uzyskaniu od zleceniodawcy podstawowych informacji tj. imię i nazwisko osoby zmarłej, miejsce przebywania ciała, poprosi o podanie maila na którego prześle niezbędne informacje oraz dokumenty do wypełnienia.

Dokumentami które należy wypełnić oraz odesłać(skany lub wyraźne zdjęcia) są min.:

  • Upoważnienie oraz zlecenie w języku polskim,
  • W przypadku, gdy organizujemy transport zwłok z Niemiec do Polski, upoważnienie w języku niemieckim,
  • Organizując transport zwłok z Anglii do Polski, będzie to upoważnienie w języku angielskim,
  • Ankietę z danymi osoby zmarłej oraz zleceniodawcy.

Gotowe druki wyżej wymienionych dokumentów, można pobrać z naszej strony internetowej. Jeśli wymagane będą przez zagraniczny lub polski urząd inne dokumenty pracownik firmy organizującej transport poprosi Państwa o dosłanie skanów.  

W tym momencie resztą spraw zajmą się pracownicy realizujący usługę. Po otrzymaniu niezbędnych pozwoleń min. zezwolenia właściwego Starosty na sprowadzenie ciała lub prochów do Polski, co zajmuje firmie zwykle do dwóch dni, pracownicy wyjeżdżają po odbiór ciała z wyznaczonego miejsca. Przed złożeniem zwłok do trumny, na życzenie zleceniodawcy, ciało jest ubierane oraz przygotowywane na czas transportu oraz do pogrzebu w Polsce. Następnie, po odebraniu oryginałów zagranicznych dokumentów, przedstawiciele firmy realizującej usługę, udają się do właściwego wydziału konsularnego po zezwolenie na transport zwłok lub urny do Polski. Następnie trumna lub urna dostarczana jest wraz z kompletem oryginalnych dokumentów do wyznaczonego miejsca pochówku w Polsce.

Ze wszystkich krajów europejskich sprowadzenie trumny lub urny wykonywane jest drogą lądową. Jednak organizując transport zwłok ze Szwecji lub Norwegii firmy muszą skorzystać z przeprawy promowej czy tak jak w przypadku Wielkiej Brytanii z przejazdu Eurotunelem. 

Przeczytaj również:

Zadzwoń teraz

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.