Transport zwłok z norwegii

Transport zwłok z Norwegii-co warto wiedzieć?

Norwegia jako jeden z krajów Skandynawii jest bardzo atrakcyjnym rynkiem pracy. Sprawia to, że każdego roku wielu Polaków znajduje tam zatrudnienie. Część obywateli naszego kraju, wyjechała tymczasowo z zamiarem powrotu, inni założyli tam rodziny i postanowili pozostać. Biorąc pod uwagę ilość Polaków znajdujących się w Norwegii, statystycznie, dość często dochodzi do zgonów naszych rodaków w tym właśnie kraju. Zdarza się, że rodziny decydują się na pochówek na terytorium Norwegii. W zdecydowanej większości jednak krewni osób zmarłych za granicą postanawiają sprowadzać ciała lub prochy ich bliskich do Polski. O czym warto wiedzieć organizując transport zwłok z Norwegii do Polski?

Kremacja w Norwegii czy sprowadzenie zwłok.

Organizując pogrzeb bliskiej osoby zawsze mamy do wyboru formę pochówku i tutaj należy dokonać wyboru czy decydujemy się na pogrzeb tradycyjny czy kremację. Nie inaczej jest w sytuacji, gdy zgon nastąpił w Norwegii. Podejmując decyzję czy zlecić transport zwłok z Norwegii czy może skremować ciało na miejscu i przetransportować do Polski prochy. Istotnym aspektem będzie różnica w cenie. Należy pamiętać, że o ile transport urny może być tańszą opcją to cennik kremacji w Norwegii podnosi znacznie koszta całości usługi. W zdecydowanej większości przypadków, biorąc pod uwagę całkowitą cenę, kremacja w Norwegii i sprowadzenie urny będzie droższym wyborem niż przewóz trumny z ciałem.

Sprowadzenie ciała z Norwegii – samolotem czy karawanem?

Sprowadzenie ciała z Norwegii do PolskiWydawać by się mogło, że sprowadzenie ciała z Norwegii do Polski drogą lotniczą jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. W praktyce jednak nie jest to już takie oczywiste. I tutaj, jak i w kwestii wyboru formy transportu w grę wchodzą finanse. Decydując się na transport lotniczy, zmuszeni jesteśmy do skorzystania z usług norweskiej firmy pogrzebowej. Zakład taki, przetransportuje ciało, przechowa do dnia wylotu, przygotuje i złoży do trumny oraz załatwi formalności związane z przekazaniem trumny na lotnisko. Należy wziąć pod uwagę, że Norwegia jest krajem z małą ilością lotnisk(Lotnisko Oslo – Gardermoen[OSL], Lotnisko Oslo – Sandefjord Torp[TRF], Lotnisko Tromso [TOS], Lotnisko Trondheim [TRD], Lotnisko Bergen [BGO], Lotnisko Stavanger [SVG]) w stosunku do swojej powierzchni, co sprawia, że odległości z zakładu z którego trumna miałaby być przewożona do miejsca wylotu mogą być znaczne. Dlatego też, lepszym rozwiązaniem będzie transport lądowy za pośrednictwem polskiej firmy zajmującej się międzynarodowym transportem zmarłych.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Ustalając zakres usług oraz cenę warto zapytać:

  • Czy w cenę wliczone jest załatwienie dokumentacji w Polsce oraz w Norwegii?
  • Czy tłumaczenia norweskich aktów zgonu na język polski przez tłumacza przysięgłego wchodzą w zakres usług? (ułatwi nam to późniejsze uzyskanie polskich aktów).
  • Ponieważ transportując trumnę z Norwegii karawanem, trasa biegnie przez Szwecję, konieczne jest skorzystanie z przeprawy promowej. Należy ustalić, czy w cenę usługi wliczony jest koszt promu z Polski do Szwecji? (Często wyceny pomiędzy poszczególnymi firmami mocno się różnią, ponieważ cena może zawierać koszt promu lub opłata ta jest naliczana osobno w zależności od ceny biletu, które potrafią się dynamicznie zmieniać).

Śmierć członka rodziny w Norwegii jest niezwykle ciężkim i bolesnym doświadczeniem. Z koniecznością sprowadzenia do Polski bliskiej nam osoby, mamy do czynienia najprawdopodobniej pierwszy raz w życiu. Ponieważ nie jest to codzienna sytuacja dla nikogo z nas, warto skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy.

Potrzebujesz pomocy?

Przeczytaj również:

Oceń usługę!
Call Now Button