Transport zwłok-wymagania i przepisy

Transport zwłok przepisy – wymagania sprowadzenia zwłok z zagranicy

Czas żałoby jest bardzo ciężkim i bolesnym okresem, w którym trudno myśleć o przepisach dotyczących transportu zwłok. Ból po stracie bliskiej osoby potrafi zupełnie pochłonąć naszą uwagę, sprawiając, że skupienie się na przyziemnych sprawach wydaje się być niemożliwe. Niestety, często nie możemy sobie na to w pełni pozwolić, ponieważ zorganizowanie pogrzebu oraz wszelkich formalności z tym związanych musi być dokonane w określonych ramach czasowych. Warto mieć wtedy przy sobie osobę, która jest w stanie wesprzeć w tych trudnych chwilach lub skorzystać z usług doświadczonego domu pogrzebowego, który przejmuje całkowicie obowiązki dokumentacyjne. Dobrze jest mieć jednak źródła, z których można czerpać konkretne informacje na nurtujące nas tematy związane z procesem chowania bliskich. Poniżej zostały opisane wymagania oraz przepisy dotyczące transportu zwłok na terenie kraju i z zagranicy.

Transport zwłok – wymagania. Przewóz na terenie kraju

 

W celu transportu zwłok na terenie kraju na odległość liczącą powyżej 60 kilometrów, konieczne jest wystąpienie o pozwolenie do służb sanitarnych. Po otrzymaniu zezwolenia, transport jest możliwy dowolnym środkiem transportu (samochód, samolot, pociąg). Warto pamiętać, że w przypadku przewozu transportem drogowym, karawan musi być odpowiednio wyposażony i oznakowany. Wymagane jest, aby trumna była tak zabezpieczona, żeby nie przemieszczała się w pojeździe, a część ładunkowa powinna być oddzielona od części, w której znajduje się kierowca szczelną ścianką.

Sprowadzenie zwłok z zagranicy – przewóz międzynarodowy

 

Sprowadzenie bliskiego zza granicy jest bardziej utrudnione ze względu na szereg formalności, które należy dopełnić. Aby pochować zwłoki osoby zmarłej poza Polską, w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek do starosty powiatu, w którym zmarły będzie chowany o zezwolenie na przywiezienie zwłok spoza kraju. Starosta przed wydaniem decyzji konsultuje się z powiatowym inspektorem sanitarnym, który opiniuje dany przypadek. Zgoda powinna zostać uzyskana w przeciągu maksymalnie 3 dni. Nie należy zapominać, że do wniosku o zezwolenie na międzynarodowy transport zmarłych trzeba dołączyć przetłumaczony na język polski akt zgonu.

Po uzyskaniu zgody od starosty, należy zwrócić się o zaświadczenie do polskiego konsula przebywającego na terenie kraju, w którym zmarła sprowadzana osoba.

Przewóz zwłok i szczątków ludzkich z zagranicy – gdzie znaleźć obowiązujące przepisy?


Gdzie znaleźć obowiązujące przepisy dotyczące sprowadzenia zwłok z zagranicy? Obowiązujące przepisy dotyczące transportu zwłok udostępnione są na oficjalnej, rządowej stronie. Należy jednak pamiętać, że zwykle formalnymi sprawami związanymi z obszernie rozumianym pochówkiem zajmuje się zakład pogrzebowy. W celu uzyskania pomocy dotyczącej transportu zwłok z zagranicy oraz innych wymagań zachęcamy do kontaktu z naszą firmą pod całodobowym numerem telefonu +48509491739.

Przeczytaj również:

Oceń usługę!
Call Now Button