...

Transport zwłok-wymagania i przepisy

Transport zwłok-wymagania i przepisy

Transport zwłok-wymagania i przepisy

Czas żałoby jest bardzo ciężkim i bolesnym okresem, który potrafi zupełnie pochłonąć naszą uwagę, sprawiając, że skupienie się na przyziemnych sprawach wydaje się być niemożliwe. Niestety często nie możemy sobie na to w pełni pozwolić, ponieważ zorganizowanie pogrzebu oraz wszelkich formalności z tym związanych wymaga od nas, aby dokonać ich w określonych ramach czasowych. Warto mieć wtedy przy sobie osobę, która jest w stanie wesprzeć w tych trudnych chwilach lub skorzystać z usług doświadczonego domu pogrzebowego, który przejmuje całkowicie obowiązki dokumentacyjne. Dobrze jest mieć jednak źródła, z których można czerpać konkretne informacje na nurtujące nas tematy związane z procesem chowania bliskich. Poniżej zostały opisane wymagania oraz przepisy dotyczące transportu zwłok.

Przewóz na terenie kraju

W celu transportu zwłok na terenie kraju na odległość liczącą powyżej 60 kilometrów, konieczne jest wystąpienie o pozwolenie do służb sanitarnych. Po otrzymaniu zezwolenia, transport jest możliwy, dowolnie wybranym środkiem (samochód, samolot, pociąg). Warto pamiętać, że w przypadku przewozu transportem drogowym, karawan musi być odpowiednio wyposażony i oznakowany. Wymagane jest, aby trumna była tak zabezpieczona, żeby nie przemieszczała się w pojeździe, a część ładunkowa powinna być oddzielona od części, w której znajduje się kierowca szczelną ścianką.

Przewóz międzynarodowy

Sprowadzenie bliskiego zza granicy jest bardziej utrudnione, ze względu na szereg formalności, które należy dopełnić. Aby pochować zwłoki osoby zmarłej poza Polską, w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek do starosty powiatu, w którym zmarły będzie chowany o zezwolenie na przywiezienie zwłok spoza kraju. Starosta przed wydaniem decyzji konsultuje się z powiatowym inspektorem sanitarnym, który opiniuje dany przypadek. Zgoda powinna zostać uzyskana w przeciągu maksymalnie 3 dni. Nie należy zapominać, że do wniosku o zezwolenie na międzynarodowy przewóz zwłok trzeba dołączyć przetłumaczony na język polski akt zgonu.
Po uzyskaniu zgody od starosty, należy zwrócić się o zaświadczenie do polskiego konsula przebywającego na terenie kraju, w którym zmarła sprowadzana osoba.

Gdzie znaleźć obowiązujące przepisy dotyczące transportu zwłok?

Obowiązujące przepisy dotyczące transportu zwłok udostępnione są na oficjalnej, rządowej stronie. Należy jednak pamiętać, że zwykle formalnymi sprawami związanymi z obszernie rozumianym pochówkiem, zajmuje się zakład pogrzebowy. W celu uzyskania pomocy zachęcamy do kontaktu z naszą firmą pod całodobowym numerem telefonu +48509491739.

Przeczytaj również:

 

Zadzwoń teraz

Optimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.