Czas żałoby jest bardzo ciężkim i bolesnym okresem, który potrafi zupełnie pochłonąć naszą uwagę, sprawiając, że skupienie się na przyziemnych sprawach wydaje się być niemożliwe. Niestety często nie możemy sobie na to w pełni pozwolić, ponieważ zorganizowanie pogrzebu oraz wszelkich formalności z tym związanych wymaga od nas, aby dokonać ich w określonych ramach czasowych. Warto mieć wtedy przy sobie osobę, która jest w stanie wesprzeć w tych trudnych chwilach lub skorzystać z usług doświadczonego domu pogrzebowego, który przejmuje całkowicie obowiązki dokumentacyjne. Dobrze jest mieć jednak źródła, z których można czerpać konkretne informacje na nurtujące nas tematy związane z procesem chowania bliskich. Poniżej zostały opisane wymagania oraz przepisy dotyczące transportu zwłok.
Przewóz na terenie kraju
W celu transportu zwłok na terenie kraju na odległość liczącą powyżej 60 kilometrów, konieczne jest wystąpienie o pozwolenie do służb sanitarnych. Po otrzymaniu zezwolenia, transport jest możliwy, dowolnie wybranym środkiem (samochód, samolot, pociąg). Warto pamiętać, że w przypadku przewozu transportem drogowym, karawan musi być odpowiednio wyposażony i oznakowany. Wymagane jest, aby trumna była tak zabezpieczona, żeby nie przemieszczała się w pojeździe, a część ładunkowa powinna być oddzielona od części, w której znajduje się kierowca szczelną ścianką.
Przewóz międzynarodowy
Sprowadzenie bliskiego zza granicy jest bardziej utrudnione, ze względu na szereg formalności, które należy dopełnić. Aby pochować zwłoki osoby zmarłej poza Polską, w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek do starosty powiatu, w którym zmarły będzie chowany o zezwolenie na przywiezienie zwłok spoza kraju. Starosta przed wydaniem decyzji konsultuje się z powiatowym inspektorem sanitarnym, który opiniuje dany przypadek. Zgoda powinna zostać uzyskana w przeciągu maksymalnie 3 dni. Nie należy zapominać, że do wniosku o zezwolenie na międzynarodowy przewóz zwłok trzeba dołączyć przetłumaczony na język polski akt zgonu.
Po uzyskaniu zgody od starosty, należy zwrócić się o zaświadczenie do polskiego konsula przebywającego na terenie kraju, w którym zmarła sprowadzana osoba.
Gdzie znaleźć obowiązujące przepisy dotyczące transportu zwłok?
Obowiązujące przepisy dotyczące transportu zwłok udostępnione są na oficjalnej, rządowej stronie. Należy jednak pamiętać, że zwykle formalnymi sprawami związanymi z obszernie rozumianym pochówkiem, zajmuje się zakład pogrzebowy. W celu uzyskania pomocy zachęcamy do kontaktu z naszą firmą pod całodobowym numerem telefonu +48509491739.
Przeczytaj również:
Specjalistyczne środki niezbędne przy transporcie zwłok do Polski.
Organizując przewóz zwłok do Polski, musimy pamiętać, że nie jest to zwykły transport. Po pierwsze wieziemy ciało ludzkie, które wymaga specjalnego traktowania. Po drugie obowiązują nas przepisy sanitarne obowiązujące w…
Jakie są koszty transportu zwłok do Polski oraz jakie czynniki wpływają na cennik usługi.
Wydawać by się mogło, że sprowadzenie ciała lub prochów do Polski jest niczym skomplikowanym i wystarczy wsiąść w karawan, pojechać, odebrać osobę zmarłą bądź urnę z prochami z zagranicznego prosektorium…
Transport zwłok z Hamburga do Polski
Po wielu latach wykonywania usług związanych z przewozem zmarłych oraz urn z prochami do kraju, możemy powiedzieć, że to Hamburg jest jednym z kilku Niemieckich miast z których wykonaliśmy najwięcej…