Sprowadznie zwłok z Niemiec

Wszystko co warto wiedzieć o sprowadzeniu zwłok z Niemiec do Polski.

Niemcy
Berlin

Niemcy, są niewątpliwie krajem w którym, jedną z najliczniejszych grup społecznych stanowią Polacy. Większość polskich rodzin ma kogoś, kto pracuje lub mieszka na stałe u naszych zachodnich sąsiadów. Łączy się to z wysoką umieralnością naszych rodaków w tym właśnie kraju. W dzisiejszym wpisie, odpowiem na najczęściej zadawane pytania przez osoby chcące zorganizować sprowadzenie zwłok z Niemiec.

Jeśli potrzebujecie Państwo sprowadzić ciało bliskiej osoby z Niemiec do Polski prosimy o kontakt pod całodobowym numerem telefonu:

(W naszej Firmie Porady i Wycena Są Zawsze Bezpłatne!)

Ile kosztuje transport zwłok z Niemiec do Polski?

Jaka jest cena sprowadzenia zwłok z Niemiec? Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby zlecające usługę transportu osoby zmarłej w Niemczech. Koszt transportu zwłok z Niemiec, zaczyna się od około 4500zł. Na cennik sprowadzenia wpływa kilka czynników, które są zmienne. Pierwszym z nich jest miejsce z którego odbieramy ciało osoby zmarłej, oraz do którego zwłoki będą przewiezione. Ilość kilometrów jest podstawowym czynnikiem, który kształtuje cennik transportu. Kolejnym, podstawowym elementem, który ma wpływ na cenę jest decyzja rodziny czy chcą zorganizować kremację w Niemczech czy przewieźć ciało. Sprowadzenie urny z prochami, będzie tańsze ze względu na brak konieczności użycia trumny. Jednak biorąc pod uwagę koszt kremacji w Niemczech, okazuje się, że taniej jest przewieść trumnę z ciałem. Warto pamiętać, że w cenę usługi wliczone jest załatwienie wszelkiej dokumentacji. Należy jednak uważać na firmy oferujące sprowadzenie w zaniżonych kwotach, w granicach 2000-3000zł. Ponieważ cena taka dotyczy przeważnie, tylko samego przewozu.

Czy można samemu przewieźć prochy zmarłego z Niemiec?

Tak, można samodzielnie przewieźć urnę z prochami osoby zmarłej z Niemiec do Polski. Prawo, nie nakazuje, transportowania prochów ludzkich z wykorzystaniem, karawanu pogrzebowego. Urnę, można przewozić samochodem osobowym lub transportem lotniczym. Pamiętać jednak należy, że podejmując decyzję o samodzielnym przewiezieniu urny do Polski, musimy skompletować niezbędne dokumenty. Przepis dotyczy tylko kwestii sanitarnych, jednak aby sprowadzić do Polski prochy zgodnie z istniejącymi przepisami, konieczne jest uzyskanie niezbędnych zezwoleń tj. zezwolenie miejscowego Starosty Powiatowego lub Prezydenta Miasta oraz właściwego Konsula w kraju w którym nastąpił zgon. Dokumenty takie, mogą być niezbędne do pochówku w Polsce.

Jak długo trwa sprowadzenie zwłok z Niemiec?

Całkowity czas potrzebny na sprowadzenie zwłok z Niemiec do Polski to ok. 3 dni robocze, od momentu uzyskania niezbędnych dokumentów z zagranicy. Czas w jakim wykonana będzie usługa zależny jest od terminu w jakim po złożeniu wniosku, właściwy Starosta lub Prezydent miasta wyda pozwolenie. Z doświadczenia wiadomo, że decyzja taka wydawana jest niezwłocznie z dnia na dzień.

Kontaktując się z firmą pogrzebową wykonującą międzynarodowy transport osoby zmarłej z Niemiec warto dodatkowo zapytać:

Czy firma zajmie się wszystkimi formalnościami?

W sytuacji, gdy umiera ktoś bliski w Niemczech, nie mamy głowy do myślenia o wszystkim, dlatego dobrze, żeby przedstawiciele firmy odciążyli nas jak najbardziej w kwestiach formalnych.

Czy firma skompletuje pełną dokumentację?

Ważne jest, żeby wraz z ciałem lub urną, otrzymać pełną dokumentację, ponieważ nie posiadanie kompletu dokumentów, może później skutkować, problemami z pochówkiem lub uzyskaniem zasiłku pogrzebowego.

Czy podana cena jest ceną ostateczną i nie zostaną doliczone, żadne dodatkowe opłaty?

Ceny przewozu przez poszczególne firmy ustalane są w różnoraki sposób. Podana cena może dotyczyć tylko samego przewozu lub kompleksowej usługi. Dlatego warto dopytać jakie usługi wliczone są w cennik transportu.

4.4/5 - (46 głosy)
Call Now Button