Jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy?

Śmierć bliskiej osoby za granicą to trudne doświadczenie dla każdego, kto znalazł się w takiej sytuacji. Jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy? Jest to o tyle trudna okoliczność, że w zdecydowanej większości przypadków rodziny osób zmarłych muszą sprostać zadaniu sprowadzenia ciała do Polski po raz pierwszy w życiu. Warto zatem wiedzieć, jak wygląda transport zwłok lub urny w praktyce.

Jak wygląda transport zwłok z zagranicy? Profesjonalne usługi firmy transportowej

Zanim zdecydujemy się na przewóz zwłok z zagranicy, musimy przede wszystkim podjąć decyzję o formie transportu. Czy chcemy całość usługi powierzyć firmie, która zajmuje się międzynarodowym transportem zmarłych czy też samodzielnie zająć się dokumentacją? A może zlecić tylko samą usługę przewozu trumny lub urny do Polski? Biorąc pod uwagę fakt, że załatwienie dokumentacji jest wliczone w cenę transportu zwłok z zagranicy i nie są za to pobierane dodatkowe opłaty, lepszym rozwiązaniem jest zlecenie całości usługi wyspecjalizowanej firmie.

 

Jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy? Transport zwłok do Polski krok po kroku

Organizując przewóz zwłok z zagranicy, w pierwszej kolejności należy skontaktować się z telefonicznie z wybraną firmą, która wykona dla nas transport zwłok lub urny do Polski. Pracownik firmy, po uzyskaniu od zleceniodawcy podstawowych informacji tj. imię i nazwisko osoby zmarłej, miejsce przebywania ciała, poprosi o podanie adresu mailowego, na który prześle niezbędne informacje oraz dokumenty do wypełnienia.

Jak wygląda transport zwłok z zagranicy w kontekście niezbędnej dokumentacji? Należy wypełnić oraz odesłać (skany lub wyraźne zdjęcia) między innymi:

  • upoważnienie oraz zlecenie w języku polskim,
  • w przypadku, gdy organizujemy transport zwłok z Niemiec do Polski, upoważnienie w języku niemieckim,
  • organizując transport zwłok z Anglii do Polski, będzie to upoważnienie w języku angielskim,
  • ankietę z danymi osoby zmarłej oraz zleceniodawcy.

Gotowe druki wyżej wymienionych dokumentów można pobrać z naszej strony internetowej. Jeśli wymagane będą przez zagraniczny lub polski urząd inne dokumenty, pracownik firmy organizującej transport zwłok z zagranicy poprosi Państwa o dostarczenie skanów.  

Przewóz zwłok z zagranicy – procedury

W tym momencie resztą spraw związanych z transportem zwłok z zagranicy zajmą się pracownicy realizujący usługę. Po otrzymaniu niezbędnych pozwoleń, min. zezwolenia właściwego Starosty na sprowadzenie ciała lub prochów do Polski (co zajmuje firmie zwykle do dwóch dni), pracownicy wyjeżdżają po odbiór ciała z wyznaczonego miejsca. Przed złożeniem zwłok do trumny, na życzenie zleceniodawcy, ciało jest ubierane oraz przygotowywane na czas transportu oraz do pogrzebu w Polsce. Następnie, po odebraniu oryginałów zagranicznych dokumentów, przedstawiciele firmy realizującej usługę, udają się do właściwego wydziału konsularnego po zezwolenie na transport zwłok lub urny do Polski. W dalszym etapie trumna lub urna dostarczana jest wraz z kompletem oryginalnych dokumentów do wyznaczonego miejsca pochówku w Polsce.

Jak wygląda sprowadzenie zwłok z zagranicy? Ze wszystkich krajów europejskich sprowadzenie trumny lub urny wykonywane jest drogą lądową. Jednak organizując transport zwłok ze Szwecji lub Norwegii firmy muszą skorzystać z przeprawy promowej czy, tak jak w przypadku Wielkiej Brytanii, z przejazdu Eurotunelem.

Nasz Zakład Pogrzebowy EFEZ świadczy profesjonalne usługi transportu zmarłych, urn oraz szczątków ludzkich z zagranicy do Polski i z Polski za granicę. Usługi transportu zmarłego z zagranicy wykonujemy profesjonalnie i szybko. Zapraszamy do kontaktu – odpowiemy na wszystkie Państwa pytania i wątpliwości!

Potrzebujesz pomocy?

5/5 - (1 głosy)
Call Now Button