Śmierć bliskich osób jest wyjątkowo ciężkim i stresującym przeżyciem. Niestety, gdy krewny umiera za granicą, należy zatroszczyć się o parę niezbędnych dokumentów, które umożliwią sprowadzenie zwłok lub prochów zmarłego z innego państwa. Często, dokonywanie tak wielu procedur, związanych z uzyskaniem odpowiednich dokumentów jest niezwykle obciążające dla rodziny zmarłego, w tym wypadku istnieje możliwość skorzystania z pomocy firm pogrzebowych, które w Państwa imieniu uzyskają wymagane dokumenty. Jednak decydując się na samodzielne dokonanie formalności, warto wiedzieć, jakie dokumenty są wymagane oraz jaki jest ich koszt? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w niniejszym artykule.
Międzynarodowy transport zwłok
Dzięki międzynarodowej umowie podpisanej w Berlinie w 1933 roku, przewóz zwłok został uregulowany. W Polsce takie prawo reguluje artykuł 14 ustawy z 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Prawo do sprowadzenia zwłok mają małżonkowie oraz krewni do 4 stopnia pokrewieństwa.
Na tej podstawie, mamy możliwość skorzystania z usług firm pogrzebowych, które oferują międzynarodowy transport zwłok, zatem dokonają za nas wszelkich formalności oraz odpowiednio przygotują ciało zmarłego, bądź wykonają kremację. Dzięki temu, mamy pewność, iż przewóz odbędzie się zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi oraz poszanowaniem dla zmarłego.
Jednak, co w wypadku, gdy krewni muszą na własną rękę uzyskać wszelkie potrzebne zaświadczenia?
Lista niezbędnych dokumentów podczas przewożenia ciała z zagranicy
Jeśli chcemy sprowadzić ciało zmarłego z zagranicy, to jako pierwsze musimy wypełnić właściwy wniosek u starosty, za który nie uiszcza się opłaty. Wniosek jest najczęściej rozpatrywany w przeciągu trzech dni. Następnie wnioskodawca zobowiązany jest przesłać decyzję do odpowiedniego urzędu konsularnego w państwie, w którym obecnie znajduje się ciało zmarłego. Należy również uzyskać zaświadczenie na przewóz zwłok lub prochów, którego koszt wynosi od 15 do 50 euro w zależności od regionu .
Co jest jeszcze istotne?
Najważniejszym dokumentem jest akt urodzenia. Istotnym aspektem jest również stan cywilny zmarłego. Jeśli był w związku małżeńskim, konieczny jest również akt małżeństwa. Natomiast, jeśli osoba zmarła była rozwiedziona, należy dostarczyć dokument potwierdzający unieważnienie małżeństwa. Należy pamiętać, że każde zaświadczenie musi mieć charakter międzynarodowy.
W przypadku, gdy ciało zmarłego zostało skremowane za granicą, należy uzyskać te same dokumenty, umożliwiające przewóz urny.
Przewóz zwłok
Aby móc zrealizować transport zwłok, konieczne jest również uzyskanie zaświadczenia, które potwierdza, iż śmierć zmarłego nie była spowodowana chorobą zakaźną. Jeśli transport ciała odbywa się z Wielkiej Brytanii, to dodatkowo należy uzyskać zezwolenie koronera. Jeśli chodzi o skremowane ciało, to urna powinna być metalowa, a podczas transportu przewożona w drewnianej skrzyni.
Ostatnie wpisy
Dzięki zaangażowaniu i skrupulatności zyskał zaufanie licznych klientów, którzy cenią jego kompetencje oraz empatię. Jego zadaniem jest nie tylko przeprowadzenie skomplikowanych formalności, ale również wsparcie rodzin na każdym etapie procesu, co czyni go niezastąpionym specjalistą w dziedzinie międzynarodowego transportu zwłok.
- Adwentowe tradycje a pamięć o zmarłych: Jak w prosty sposób uczcić bliskich? - 6 grudnia 2024
- Transport zwłok z Norwegii-co warto wiedzieć? - 25 listopada 2024
- Jak złożyć kondolencje? - 19 listopada 2024