transport zwłok z angli po brexicie

Transport zwłok z Anglii po Brexicie

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej było niemałym zaskoczeniem dla całej Europy i Świata. Decyzję o wyjściu ze wspólnoty Europejskiej Brytyjczycy podjęli poprzez referendum, którego zarządzenie nastąpiło 15 grudnia 2015 roku. Samo głosowanie odbyło się 23 czerwca 2016 roku. Cały proces wyjścia trwał kilka lat i był skomplikowany. Ostatecznie 31 stycznia 2021 roku Wspólnota Brytyjska opuściła struktury Unii Europejskiej.

Jaki wpływ na transport zwłok z Anglii ma wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej?

Opuszczenie wspólnoty europejskiej przez kraje należące do Wielkiej Brytanii nie wpłynęła znacząco na wykonywanie usług transportu zwłok z Anglii do Polski. Główna zmiana jaka zaszła po Brexicie dla wszystkich osób podróżujących do Anglii, Szkocji, Walii czy Irlandii Północnej to przywrócone kontrole graniczne. Nie inaczej jest w przypadku sprowadzania trumny lub urny z Wielkiej Brytanii do Polski. Chcąc przejechać karawanem pogrzebowym z Francji do Anglii należy przejść dwie kontrole graniczne, jedną Francuską, a drugą Brytyjską. Zdarza się ,że samochód jest kierowany do szczegółowej kontroli na której celnicy oraz straż graniczna sprawdzają m.in. czy trumna jest pusta i nie są w niej przewożone żadne niedozwolone towary. Sprawa wygląda inaczej, gdy karawan wraca z ciałem osoby zmarłej i przekraczamy granicę z Anglii do Francji. Pozyskana w procesie sprowadzenia zwłok lub prochów dokumentacja, zaświadcza o tym, że trumna została sprawdzona, a wewnątrz znajduje się wyłącznie ciało osoby zmarłej, a w przypadku urny, prochy, oraz, że trumna/urna została szczelnie zamknięta. Pomimo, iż kontrole idą sprawnie, czas przejazdu do Anglii nieznacznie się wydłużył. Należy również wspomnieć, że pomimo brexitu, wciąż możemy wjechać do Wielkiej Brytanii bez posiadania paszportu, a wystarczającym dokumentem jaki trzeba okazać na granicy jest dowód osobisty.

Sprowadzenie ciała z Wielkiej Brytanii do Polski po brexicie – dokumenty.

Mogłoby się wydawać, że skoro przywrócono kontrole graniczne pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią to również dokumentacja jaką należy pozyskać organizując transport zwłok z Anglii uległa zmianie, tak jednak nie jest. Formalności jakich należy dopełnić aby sprowadzić trumnę lub urnę z Wielkiej Brytanii do Polski pozostały niezmienne. W dalszym ciągu organizując przewóz musimy uzyskać zezwolenie z właściwego Starostwa, Konsula, zaświadczenie o braku chorób zakaźnych (free from infection) oraz pozwolenie na wywóz ciała od koronera (out of England).  

Potrzebujesz pomocy?

Przeczytaj również:

Oceń usługę!
Call Now Button