transport zwłok

Transport zwłok z Czech – o czym należy wiedzieć?

Każdy z nas z pewnością posiada rodzinę, która mieszka za granicą. Pomimo jednak, że nie mieszka na terenie Polski, to właśnie tutaj chce być pochowana po śmierci. W takiej sytuacji zachodzi potrzeba transportu zwłok z innego kraju. Bardzo ważnym w tej kwestii jest, aby się odpowiednio przygotować na tę konieczność – i nie chodzi tutaj o psychiczne nastawienie, a czysto o “papierkową robotę” która wbrew pozorom nie jest taka prosta i oczywista jakby się mogło wydawać. Skupmy się jednak na kraju, o którym mowa – jak to wygląda w Czechach?

Jak zorganizować transport zwłok?

Nie można na własną rękę podejmować się transportu zwłok. Do takiego przedsięwzięcia muszą być zapewnione odpowiednie warunki przechowywania ciała. Dlatego też transport najlepiej jest zorganizować przy pomocy firmy pogrzebowej, która ułatwi załatwianie formalności w tym trudnym dla bliskich momencie.

Jak otrzymać zgodę na przewóz zwłok?

Należy zwrócić się ze stosownym wnioskiem do konsula RP na właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym na terenie Czech. W tym kraju będzie to Wydział Konsularny RP w Pradze lub Konsulat Generalny RP w Ostrawie. W zależności od terytorium, które osoba zmarła zamieszkiwała, tam musimy złożyć wniosek. Nie musimy składać go osobiście – dopuszczalna jest także listowna forma.

Jakie dokumenty są wymagane?

  • zezwolenie na pochówek wydane przez starostę lub prezydenta miasta – wniosek może złożyć rodzina zmarłego lub upoważniony zakład pogrzebowy,
  • odpis aktu zgonu lub innego dokumentu poświadczającego zgon

Transport zwłok z Czech


Jak długo zajmuje cały proces?

Transport zwłok zajmuje maksymalnie do trzech dni. Konsul rozpatrzy wniosek jak najszybciej, ale umownie przyjmuje się, że ma wydać zaświadczenie przed upływem trzech dni od złożenia prośby o jego wydanie.

Odbiór dokumentów

Dokumenty odbieramy osobiście – ewentualnie można wnieść prośbę o wysłanie ich pocztą, pod warunkiem, że zostanie uiszczona opłata za przesyłkę.

Odwołanie

Jeżeli dostaniemy odmowę wykonania czynności, można złożyć zażalenie w ciągu 7 dni od postanowienia wydanego przez konsula. Składa się je do Ministra Spraw Zagranicznych. Odbywa się to za pośrednictwem konsula, który rozpatrywał naszą prośbę.

Podsumowanie

Transport zwłok z Czech jest dość skomplikowanym procesem, dlatego warto uważnie śledzić wszelkie regulacje prawne i formalności. Najlepiej zlecić to doświadczonemu zakładowi pogrzebowemu, aby być pewnym, że proces jest pod kontrolą.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z usług naszej firmy pogrzebowej.

Potrzebujesz pomocy?

Przeczytaj również:

5/5 - (1 głosy)
Call Now Button