Karawany pogrzebowe

Specjalistyczne środki niezbędne przy transporcie zwłok do Polski.

Organizując przewóz zwłok do Polski, musimy pamiętać, że nie jest to zwykły transport. Po pierwsze wieziemy ciało ludzkie, które wymaga specjalnego traktowania. Po drugie obowiązują nas przepisy sanitarne obowiązujące w poszczególnych krajach. Jedno i drugie powoduje, że jako firma przewozowa, musimy wykorzystywać to tego celu specjalistyczne środki i narzędzia oraz zatrudniać wyspecjalizowany personel.

Karawan pogrzebowy

Karawan pogrzebowy, wbrew temu co mogłoby się wydawać to nie tylko 'ładnie zabudowany samochód’. Poza samym aspektem wizualnym, pojazd ten musi w pierwszej kolejność spełniać szereg wymogów sanitarnych. Spełnienie tych restrykcji jest niezbędne do zarejestrowania samochodu, jako pojazd specjalny-karawan pogrzebowy. Właśnie taki zapis w dowodzie rejestracyjnym jest konieczny, aby można było legalnie i zgodnie z prawem takim środkiem transportu przewozić ludzkie ciało.

Wymogi sanitarne jakie musi spełniać karawan pogrzebowy:

  • Samochód taki musi być specjalnie oznaczony, żeby można było go zidentyfikować.
  • Kabina kierowcy musi być szczelnie przedzielona, ścianą grodziową od powierzchni ładunkowej.
  • Powierzchnia ładunkowa musi być łatwo zmywalna.
  • W części w której przewożona jest trumna, muszą znajdować się uchwyty do mocowania trumny.
  • Przewożona trumna musi być tak zabezpieczona, żeby nie przemieszczała się podczas jazdy celem zapobiegania uszkodzenia jej.
  • W karawanie pogrzebowym, muszą znajdować się środki dezynfekcyjne(wirusobójcze, bakteriobójcze oraz grzybobójcze)

Dopiero dostosowanie samochodu do powyższych wytycznych, pozwala zarejestrować pojazd jako karawan pogrzebowy. Na uwagę zasługuje fakt, że każdorazowo we wniosku na transport zwłok wskazuje się, jakim konkretnie samochodem będziemy przewozić zwłoki. W przypadku wywozu ciała z Polski, przed wydaniem decyzji, karawan wskazany we wniosku, sprawdzany jest przez pracownika sanepidu.

Trumna z wkładem metalowym

Lutowanie trumny

Lutowanie trumny- Austria Wiedeń

Na przewóz ciała z obcego kraju lub wywóz zwłok z Polski, niezbędne jest użycie specjalnie przystosowanej do tego celu trumny. Wyposażona jest ona we wkład metalowy, wykonany z ocynkowanej blachy. Wkład taki, musi być szczelny oraz tak skonstruowany, żeby można było go dokładnie zalutować. Włożony jest on do drewnianej trumny w taki sposób aby się w nie przemieszczał. Wewnątrz posiadać musi warstwę chłonną o powierzchni co najmniej 5 cm. Przed wydaniem zezwolenia na przewóz, trumna taka jest sprawdzana pod kątem spełniania wymogów sanitarnych oraz pieczętowana przez przedstawiciela odpowiedniego urzędu, w zależności od kraju z którego odbywać się będzie transport. W przypadku wywozu obywatela obcego kraju z Polski właściwym urzędem jest sanepid.

Wyspecjalizowany i przeszkolony personel.

W firmie przewozowej wykonującej sprowadzenie zwłok do Polski, konieczne jest zatrudnianie ludzi znających język obcy w stopniu komunikatywnym. Pamiętać należy, że transportując ciało z zagranicy, pracownicy wykonujący usługę, w większości przypadków, muszą pojechać do urzędu w celu załatwienia dokumentacji. Konieczne jest również, żeby byli przeszkoleni w przygotowywaniu i ubieraniu zwłok. Według przepisów trumny sprowadzonej z zagranicy, nie można w Polsce otworzyć. Jeśli rodzina życzy sobie, żeby ubrać ciało, musimy to zrobić na miejscu, za granicą.

Personel, zajmujący się sprowadzaniem zwłok, musi również wykazywać się wysoką kulturą osobistą oraz odpowiedzialnością i etyką zawodową. Pamiętać musimy, że przewozimy ludzkie ciało, co wymaga specjalnego podejścia do swojej pracy.

4/5 - (3 głosy)

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button